جمعه , ۲۹ دی ۱۳۹۶
صفحه اصلی / متفرقه / نکاتی که افراد تازه معلولیت یافته باید بدانند
تازه معلول

نکاتی که افراد تازه معلولیت یافته باید بدانند

معلولیت و معلول شدن خصوصاً برای فردی که تا چند روز پیش از سلامت جسمی برخوردار بوده واژه سنگینی است اما متأسفانه چه بخواهیم چه نخواهیم این اتفاق برای هر کسی می‌تواند بی افتد و وقتی شد بقول معروف کاری است که شده و حال باید فکر چاره بود، در این مطلب قصد داریم چند نکته را که به شما در وفق یافتن و بهبود وضعیت جدیدتان کمک می‌کند ارائه دهیم.

با وضعیت روحی روانی خود کنار بیاید

عصبانی هستید؟ ناراحتید انگار عزیزی را از دست داده‌اید و چه عزیزی مهم‌تر از خودتان، همه اینها طبیعی است، شما بخش عمده‌ای از توانایی‌های خود را از دست دادید، از این انرژی حاصل از این احساسات استفاده کنید و از آن در جهت تلاش برای بازیابی و ریکاوری خودتان استفاده کنید، حسرت اینکه زمان به‌عقب و به قبل از معلولیت شما برگردد را نخورید، مطمئن باشید که می‌توانید از پس چالش‌های زندگی و شرایط جدیدتان بربیایید. حتی می‌توانید در این راه از روانشناس و یا راه‌های مختلف برای غلبه بر استرس و فشارها استفاده کنید.

از تغییر رفتار دیگران با خودتان ناراحت نشوید

دیگران خصوصاً اطرافیان شما واقعاً می‌خواهند به شما کمک کنند، اما مشکل اینجاست که بلد نیستند، این مشکلی است که در جامعه ما وجود دارد ما هنوز یاد نگرفته‌ایم چگونه با یک فرد تازه معلول شده رفتار کنیم، ضمن اینکه خانواده و نزدیکان شما هم مثل خودتان از اتفاقی که برای شما افتاده دچار شک و ضربه روحی شده‌اند، پس به آن‌ها هم زمان بدهید خواهید دید رفتارشان کم‌کم به حالت عادی برخواهد گشت.معلولیت معلولیت

 

شرایط جدید بدنی و فیزیکی بعد از معلولیت خود را بپذیرید

کاری که تا چندی قبل انجام دادنش عادی و مثل آب خوردن بود اکنون برایتان بسیار دشوار یا غیرممکن می‌نماید، به خودتان زمان بدهید تا بتوانید با این شرایط بدنی جدید آشنا بشوید و قبل از اینکه آماده انجام دادن کاری نشده‌اید آن را انجام ندهید (مثلاً اگر فیزیوتراپی شما تمام نشده قهرمان‌بازی در نیارید با عصا بخواهید برید فروشگاه خرید).

از کمک دیگران ناراحت نشوید

آماده پذیرفتن کمک دیگران در مورد کارهایی که نمی‌توانید انجام بدهید باشید، دست کم تا زمانی که آمادگی انجام آن کارها را پیدا کنید، هدف شما د ر وهله اول این باشد که بتوانید آن کاری که لازم دارید انجام دهید چه مستقل چه با کمک دیگران، ببخشید که اگر ادبیات مؤدبانه نیست اما خلاصه بحث به زبان خودمانی یعنی الان وقت قد بازی در آوردن نیست.

انتظار زیادی از بهزیستی و سایر سازمان‌های مرتبط نداشته باشید

فکر کنم تیتر به اندازه کافی گویاست، ولی خلاصه اینکه اینجا ایران است دیگر، غر زدن یا حرص خوردن و اعصاب خوردی کاری را برای شما پیش نمی‌برد، سعی کنید صبور باشد باید صبر کردن را یاد بگیرید.

بهزیستی معلولیت

بپذیرید که شرایط محل کارتان برای شما فرق خواهد کرد

خیلی از افرادی که معلولیت پیدا می‌کنند، کار سابقشان را از دست می‌دهند یا استعفا می‌کنند، یکی از مشکلات در این زمینه همکاران فرد هستند به زبان ساده‌تر اکثریت همکاران شما به دو دسته تقسیم خواهند شد یا برای شما ناراحتند و دائما می‌خواهند کمکتان کنند، یا برای خودشان ناراحتند که نکند مجبور شوند بخشی از کارهای شمارا انجام دهند، در هر دو حالت این باعث نوعی فشار بر روی همکاران شما می‌شود، البته ماجرا بخواهد به دست‌به‌سر کردن و عذر شمارا خواستن برسد، در این مورد قانون حداقل روی کاغذ پشت شماست.

به‌عنوان یک فرد تازه معلول مراقب بعضی سوءاستفاده‌ها باشید

خوشایند نیست، اما متأسفانه حقیقت دارد، از افرادی که تحت عنوان کار در خانه می‌خواهند از شما بیگاری بکشند و منت هم سرتان بگذارند تا افراد سودجو که همیشه آماده سوءاستفاده از هر فرصتی هستند. پس در مورد پیشنهادهای به‌ظاهر خیرخواهانه و گاه وسوسه کننده خصوصاً از سمت غریبه‌ها کمی بیشتر فکر و تحقیق کنید.

شرایط پزشکی بیماری خود را بدانید و بر اساس آن برنامه‌ریزی کنید

درواقع برای هر نوع معلولیت و مشکلی که افراد مختلف درگیر آن می‌شوند باید یک مطلب جداگانه مانند این مطلب تهیه کرد اما چون اینجا بحث ما کلی است و شامل هر فرد تازه معلولیت یافته می‌شود، به همین مقدار بسنده می‌کنیم که حتماً اشراف کامل به شرایط جسمی و پرونده پزشکی خود داشته باشید، ممکن است نیاز به چک‌آپ های دوره ای یا حتی پرستار یا تجهیزات توان‌بخشی خاص داشته باشید.

تغییر سبک زندگی‌تان را بپذیرید

هر هفته با رفقا کوه می‌رفتید؟ متأسفم باید دنبال تفریح دیگری باشید، این به این معنی نیست که گوشه منزل بنشینید و کنج عزت بگزینید، اما با وجود معلولیت باید سبک زندگی خود را تغییر دهید، همان‌طور که یک فرد دیابت باید در سبک زندگی و رژیم غذایی خود تجدیدنظر کند و آن را تغییر دهد شما هم باید بسته به نوع معلولیت خود سبک زندگی خودتان را تنظیم نمایید.

در استفاده از تجهیزات توان‌بخشی تردید نکنید

نمی‌دانم هنوز هستند کسانی که مثلاً نشستن روی ویلچر بعد از معلولیت برایشان عذاب‌آور باشد و از آن دوری کنند یا نه، اما اگر از من بپرسید از معدود لذت هایی که خاص معلولین است استفاده از تجهیزات توان‌بخشی مربوط به شماست، البته اگر جیب مبارک اجازه بدهد.

تجهیزات توان‌بخشی معلولیت

گر ایزد ز حکمت ببندد دری…

اشتباه نکنید قصد شعار دادن ندارم، واقعاً در بسیاری موارد پس از معلولیت سایر اندام‌ها و حس‌ها برای جبران این نقصان تحریک می‌شوند، به‌عنوان مثال در مورد نابینایی حس شنوایی ناخودآگاه حساس‌تر و تیزتر می‌شود، این مورد برای حس لامسه یا سایر حواس هم به وجود می‌آید تا جبران‌کننده حس یا عضو آسیب‌دیده باشند، چه‌بسا بتوانید از این حس‌ها و اندام‌های تقویت‌شده بهره ببرید.

غیرممکن غیرممکن است

همه این موارد را نگفتیم که مأیوستان کنیم برعکس، اگر این موارد را بپذیرید و به‌کار بندید آن‌وقت می‌بینید که چه بسا به قول آن عزیز مشهور معلولیت خیلی هم “دوشواری ندارد” و باور کنید تقریباً هر هدفی که قبل از معلولیت برایتان در دسترس بود اکنون هم دست‌یافتنی است، خوشبختانه همین اخیراً پارالمپیک بود و تا دلتان بخواهد نمونه و شاهد برای اثبات این مدعا را دیدیم.

زهرا نعمتی پارالمپیک معلولیت

شما برای گذر از این دوران سخت و دشوار چه نکاتی را رعایت کردید؟

درباره محمد محسنی

به‌عنوان یک معلول که از تکنولوژی بهره فراوانی برده، عاشق تکنولوژی و فن‌آوری های نو هستم. اگر از این زاویه نگاه کنیم که فن‌آوری به سمت کاهش و حذف هرچه بیشتر محدودیت‌های بشری پیش می رود، از این منظر می‌توان گفت اهمیت فن‌آوری های روز برای ما معلولین دوچندان خواهد بود.

این مطالب را نیز ببینید!

powerchair-yes-or-no

ویلچر‌برقی، آری یا نه؟

تا همین چند سال پیش شاید داشتن ویلچر‌برقی برای یک معلول برای خیلی‌ها نشان از مرفه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code