جمعه , ۲۹ دی ۱۳۹۶
صفحه اصلی / بررسی / ویلچر‌برقی، آری یا نه؟
powerchair-yes-or-no

ویلچر‌برقی، آری یا نه؟

تا همین چند سال پیش شاید داشتن ویلچر‌برقی برای یک معلول برای خیلی‌ها نشان از مرفه بی‌درد بودن آن فرد داشت و به‌نوعی به چشم یک کالای لوکس به آن نگاه می‌شد، غافل از آنکه به کاربردش دقت شود و اینکه واقعاً برای فرد استفاده‌کننده کمک‌کننده هست یا نه، ازآنجا که ویلچر‌برقی شخصاً نقش بسیار مهم و انکارناپذیری در زندگی من ایفا می‌کند تصمیم گرفتم اولین پست این سایت رو به این مطلب اختصاص دهم، با ما همراه باشید.
قبل از اینکه سر اصل مطلب بروم، باید اضافه کنم که به اعتقاد نگارنده که صحبت کردن از ویلچر آن‌گونه که برای افراد عادی دارای بار منفی هست برای معلولین نیست چون برای آنها یک وسیله و ابزار به شمار می‌رود که می‌تواند خیلی از نیازهایشان را رفع کند، حتی برای خیلی‌ها (ازجمله خودم) بسیاری از اوقات مبحث بسیار جذابی هم به شمار می‌رود، امیدوارم شما هم لذت ببرید.

اگر بخواهم حرف آخر را اول بزنم باید بگویم همان‌طور که تاریخ معاصر مملکت به زمان شاه و بعد انقلاب تقسیم می‌شود، زندگی من هم به دو دوره زمانی که ویلچر‌برقی نداشتم و زمانی که ویلچر‌برقی داشتم تقسیم‌شده (یعنی تمثیل و مشابه‌سازی در حد لالیگا)، حدود ۱۰ سال پیش وقتی اولین بار سواری این قرمز کوچولو که تصویرش رو در پایین مشاهده می‌فرمایید شدم، و این پراید دوست‌داشتنی فقط با اشاره یک انگشت شروع به حرکت کرد را هنوز خوب به خاطر دارم.

Pride_Go_Chair ویلچر‌برقی

همین‌طور اولین بار که سوار بر ویلچر‌برقی با سلام‌وصلوات از منزل خارج شدم و نگاه‌های خیره و متعجب عابران را احساس می‌کردم (آن زمان ویلچربرقی در سطح شهر آن‌قدر زیاد نبود). حس عجیبی بود، آن موقع اگر از من می‌پرسیدید حالا واقعاً ویلچربرقی بدرد میخوره یا نه؟ چندین دلیل می‌آوردم و ده‌ها کار که باوجود ویلچربرقی می‌توانم انجام دهم، اما جالب اینجاست که هنگام نوشتن این مقاله متوجه شدم تقریباً هیچ‌کدام رو به خاطر ندارم، چرا؟ چون انجام این  کارها با داشتن ویلچربرقی چنان برایم جزو بدیهیات و عادی و روتین شده که اصلاً فراموش کرده‌ام روزی قادر به انجامشان نبودم یا به‌دشواری انجام می‌دادم.
fateh-powerchair ویلچر‌برقی فاتح ویلچر‌برقی

مسلم است که ویلچرهای دستی هم مزایایی دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ساده و قابل‌حمل بودن و قیمت مناسب‌تر اشاره کرد، (البته اگر مدل‌های خاصی از ویلچر دستی که قیمتش کم از ویلچرهای برقی ندارد به حساب نیاوریم) اما در بسیاری از معلولیت‌ها شرایط به شکلی است که فرد برای استفاده و جابجایی کامل از ویلچر نیاز به کمکی پیدا می‌کند، و اگر بخواهیم چاله‌چوله‌های خارج از محیط خانه را هم حساب کنیم این نیاز به یک همراه تقریباً شامل تمام افراد ویلچر نشین خواهد بود. اما در ویلچربرقی اگر دقت لازم صورت بگیرد و مدل متناسب با نیاز فرد تهیه شود این نیاز به حداقل می‌رسد.

manual wheelchair ویلچر‌برقی

به‌طور خلاصه می‌توان گفت اگر در قسمت بالاتنه مشکلی ندارید و قدرت کافی را برای استفاده کامل از ویلچر دستی دارید و به‌تنهایی هر کاری که با یک صندلی چرخ‌دار می‌شود انجام داد را می‌توانید انجام دهید ویلچربرقی چیز چندان جدیدی به شما نمی‌دهد و حتی محدودیت‌هایی در حمل نقل را هم برای شما به ارمغان خواهد آورد، اما اگر در قسمت بالاتنه و خصوصاً بازوان و دست‌ها با ضعف مواجه هستید بدانید و آگاه باشید ویلچربرقی از نان شب هم واجب‌تر است، اگر با خواندن این جمله آخر در خم حساب‌وکتاب قیمت و گرانی ویلچربرقی نسبت به ویلچر دستی هستید (و زیر لب یک دلت خوشه‌ها نثار نویسنده می‌کنید)، باید بگویم خودکفایی و حس استقلالی که استفاده از ویلچربرقی به شما می‌دهد بسیار قیمتی‌تر از این اختلاف قیمت خواهد بود. اگر هم خدارا شکر دستتان به دهانتان میرسد یک ویلچر‌برقی مثل آنچه در زیر ملاحظه میکنید میتوانید بگیرید که چه بهتر

meyra-optimus ویلچر‌برقی میرا ویلچر‌برقی

اما چه ویلچربرقی را تهیه کنیم؟ به‌زودی در مطالبی جداگانه و مفصل به معرفی انواع ویلچرهای موجود خواهیم پرداخت، البته هدف اصلی این سایت بررسی تخصصی تک‌تک وسایل توان‌بخشی موجود در بازار برای کمک به انتخاب بهتر نسبت به نیاز شماست، امیدواریم با یاری شما همراهان بتوانیم در این راه موفق عمل کنیم.

درباره محمد محسنی

به‌عنوان یک معلول که از تکنولوژی بهره فراوانی برده، عاشق تکنولوژی و فن‌آوری های نو هستم. اگر از این زاویه نگاه کنیم که فن‌آوری به سمت کاهش و حذف هرچه بیشتر محدودیت‌های بشری پیش می رود، از این منظر می‌توان گفت اهمیت فن‌آوری های روز برای ما معلولین دوچندان خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code