جمعه , ۲۹ دی ۱۳۹۶
صفحه اصلی / بررسی / ویلچر برقی و انواع آن
power chair type

ویلچر برقی و انواع آن

تا چند سال پیش خصوصاً در بازار باز ایران اگر دنبال ویلچربرقی بودید همین‌که یک ویلچر برقی پیدا کنید کافی بود، دیگر نوع و مدل و این جنگولک بازی‌ها وجود نداشت، اما امروز تنوع این محصول هم الی ماشاالله مثل خیلی چیزهای دیگر آن‌قدر زیاد شده که انتخاب مدل مناسب دشوار شده، در این مطلب قصد داریم به معرفی انواع و دسته‌بندی کلی ویلچرهای برقی بپردازیم. البته تفاوت‌ها و نکات در مورد ویلچر برقی فقط همین‌ها نیست و درواقع این مطلب نه مطلبی برای راهنمایی شما برای انتخاب ویلچر برقی بلکه مطلبی برای آشنایی شما با انواع این ویلچرهاست.

در این باره بخوانید: ویلچر برقی آری یا نه؟                                                                                                

متأسفانه هیچ استاندارد مشخص و دقیقی برای دسته‌بندی انواع ویلچر برقی وجود ندارد ویلچر برقی را بر اساس نوع کاربری، نوع طراحی و سیستم حرکتی می‌توان تقسیم بندی کرد، اما برای پرهیز از زیاده‌گویی مهم‌ترین کلاس‌بندی ویلچر برقی را در ذیل بررسی می‌کنیم:

نکته: گاهی اوقات اسکوترها (scooter) را هم جزو ویلچرهای برقی حساب میکنند که در این مطلب از ذکر آن‌ها خودداری کرده‌ایم.

بر اساس نوع کاربری

اصلی‌ترین سؤالی که باید قبل از تهیه ویلچر برقی از خود بپرسید این است، از ویلچرتان می‌خواهید داخل منزل استفاده کنید یا خارج از منزل؟ پاسخ به این پرسش خصوصاً باوجود پیاده‌روهای بسیار استاندارد ایران اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند، از نظر نوع کاربری این ویلچرها عموماً به دو دسته indoor و outdoor تقسیم می‌شوند. عموماً ویلچرهای indoor برای استفاده در منزل و محیط‌های بسته طراحی شده‌اند و ویلچرهای outdoor برای استفاده خارجی و طی مسافت خارج از خانه و سطح شهر.

مهمترین ویژگی های یک ویلچر برقی indoor:

 • چرخ های کوچک و عموما توپر
 • موتور و باطری های کوچک
 • اندازه کوچک و جمع‌جورویلچر برقی indoor ویلچر برقی

مزایا:

 • توانایی مانور بالا در محیط های کوچک
 • به دلیل کوچک و سبک بودن، برخی از مدل های این نوع ویلچر قابلیت تاشو، یا جداشدن قطعات را دارند که امکان حمل و نقل آسان آن را توسط وسیله نقلیه فراهم میکند.

معایب:

 • بدلیل باطری کوچک قادر به پیمایش مسافت طولانی نیستند.
 • بدلیل چرخ های کوچک برای استفاده در محیط خارج از منزل و محیط های ناهموار مناسب نیستند.

مهمترین ویژگی های یک ویلچر برقی outdoor:

 • چرخ های بزرگ و عموما بادی
 •  موتور قوی تر باتری بزرگتر
 • بدلیل جثه بزرگ در بعضی مدل‌ها از صندلی مبله برای نشستن استفاده میشود.

ویلچر برقی outdoor ویلچر برقی

مزایا:

 • بدلیل داشتن موتور قوی‌تر قادر به استفاده در سطح شهر هستند و عملکرد بهتری در ناهمواری ها و پستی بلندی ها دارند.
 • توانایی بهتری در بالا رفتن از سطوح شیب‌دار دارند.
 • بدلیل استفاده از باطری بزرگتر قادر به پیمودن مسافت بیشتری هستند.
 • استفاده از صندلی مبله در مدل هایی که دارای این ویژگی هستند، باعث راحتی بیشتر سرنشین در استفاده‌های طولانی مدت میشود.

معایب:

 • در صورتی که خراب بشوند یا باطری آن‌ها به اتمام برسد حمل‌و‌نقل آن‌ها بسیار دشوار است.
 • بدلیل جثه و چرخ‌های بزرگ برای استفاده در محیط های کوچک و بسته مناسب نیستند.

بر اساس نوع طراحی

ویلچرهای برقی معمولا از ۶ چرخ استفاده میکنند دو چرخ بزرگ که به موتورها متصل هستند، دو چرخ کوچک برای فرمان پذیری (مانند ویلچرهای معمولی) و دو چرخ اصطلاحا ضد سقوط (anti-tip) که از واژگونی ویلچر در سربالایی‌ها و موانع ناهموار جلوگیری میکند، حال بسته به اینکه ترتیب این چرخ ها و خصوصا محل قرار گیری چرخ‌های اصلی کجا باشد این ویلچر‌ها به سه دسته زیر تقسیم میشوند که هر یک مشخصات خود را دارند:

ویلچر برقی با چرخ محرکه وسط (mid wheel drive):

mid wheel drive power chair ویلچر برقی

در این نوع ویلچر همانطور که در شکل فوق ملاحظه میکنید چرخ های محرک در جلو و چهار چرخ دیگر در جلو و عقب ویلچر قرار گرفته اند، مهمترین ویژگی این ویلچر آن و زاویه چرخش ۳۶۰ درجه فوق‌العاده آن نسبت به انواع دیگر است. با این تفاسیر پیداست که این نوع ویلچر برقی برای محیط های بسته و کوچک مناسب بوده و عموما جزو دسته ویلچر های indoor قرار میگیرد. اما از طرف ذیگر پایداری این ویلچر ها خصوصا در سرعت بالا کمتر از انواع دیگر است.

 

ویلچر برقی با چرخ محرکه جلو (front wheel drive):

front wheel drive power chair ویلچر برقی

بهترین ویژگی این نوع ویلچر‌برقی، توانایی بیشتر در عبور از موانع و لبه جداول است. موانعی که عبور از آن برای انواع دیگر دشوار یاحتی گاه ناممکن است.

 

ویلچر برقی با چرخ محرکه عقب (rear wheel drive):

outdoor-powerchair ویلچر برقی

این نوع ویلچر برقی از جمله معروف‌ترین و رایج‌ترین انواع ویلچرهای برقی به شمار میرود که بدلیل پایداری بیشتر در سرعت بالا و همچنین توان پیمایش مسافت طولانی از محبوبیت خاصی برخورداند.

لازم به ذکر است با تنوع یافتن مدل های ویلچر برقی، مرز این دسته بندی ها روز به روز باریک تر شده و ویچلر برقی هایی های جدید با قابلیت هایی از هردو کلاس indoor و outdoor روز به روز افزایش میابند. به عنوان مثال هستند ویلچر هایی که از نظر توان طی مسافت و قدرت در رده ویلچر های outdoor قرار میگیرند اما چنان طراحی و ساخته شده اند که از خصوصیت مانور پذیری بالا و قابل حمل بودن ویلچر برقی های indoor هم برخوردارند.

ویژگی های یک ویلچر برقی فقط آنچه در بالا گفته شد نیست، بلکه امکانات و قابلیت های بسیار دیگری هم در ویلچر‌های برقی امروزی وجود دارند، امکاناتی نظیر تغییر ارتفاع ویلچر، ویلچرهای ایستا و یا ویلچر برقی با قابلیت بالا رفتن از پله، اما این ویژگی ها جزو دسته‌بندی‌های کلی قرار نمیگیرند.

 

درباره محمد محسنی

به‌عنوان یک معلول که از تکنولوژی بهره فراوانی برده، عاشق تکنولوژی و فن‌آوری های نو هستم. اگر از این زاویه نگاه کنیم که فن‌آوری به سمت کاهش و حذف هرچه بیشتر محدودیت‌های بشری پیش می رود، از این منظر می‌توان گفت اهمیت فن‌آوری های روز برای ما معلولین دوچندان خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code