جمعه , ۲۹ دی ۱۳۹۶
صفحه اصلی / اخبار / با اکسوپد ایرانی معلولین پاراپلژیک میتوانند راه بروند
اکسوپد

با اکسوپد ایرانی معلولین پاراپلژیک میتوانند راه بروند

در یک سری فیلم‌های تخیلی از ترانسفرمرها گرفته تا ماتریکس یا لبه فردا (Edge of tomorrow) ربات‌های پیشرفته‌ای مانند اسکلت انسان را می‌بینیم که قهرمانان داستان داخل آن رفته یا آن را می‌پوشند و قابلیت‌های شگفت‌انگیزی پیدا می‌کنند، نمی‌دانم مبدع و طراحان ایده اولیه ربات اسکلتی بیرونی یا (Robotic Exoskeleton) اصلاً این فیلم‌ها را دیده‌اند یا برعکس حتی از آنها الهام گرفته‌اند، اما هر چه هست نتیجه این کار کمابیش ما را به همان دنیای فیلم‌های تخیلی می‌برد اما خوشبختان در دنیای واقعیت این ربات نه برای جنگ و خشونت که برای کمک به راه رفتن معلولین ساخته‌شده، و خبر خب اینکه ایران با ساخت اولین ربات خود بانام اکسوپد خود را در زمره معدود کشورهای دارنده تکنولوژی این وسیله پیشرفته و پیچیده توان‌بخشی قرارگرفته است. برای جزئیات بیشتر با ما همراه باشید.

ربات اسکلت بیرونی اکسوپد چیست؟

بنا بر اعلام سایت شرکت سازنده، ربات اسکلت بیرونی اکسوپد «Exoped Robotic Exoskeleton» یک ربات توان‌بخشی ویژه راه رفتن افراد دچار کم‌توانی و ناتوانی در استفاده از اندام‌های پایین‌تنه است. این ربات به کاربر در راه رفتن، نشستن و برخاستن کمک می‌کند و می‌تواند به‌عنوان جایگزین ویلچر استفاده شود.

این ربات از کجا آمده است؟

درواقع نمونه اولیه این ربات‌ها مثل همان فیلم‌های تخیلی که در مقدمه اشاره شد برای مصارف نظامی طراحی و از حدود دو دهه پیش در ارتش آمریکا بکار گرفته شد تا به سربازان قدرت حمل تسلیحات بیشتر و عبور از مناطق صعب‌العبور را بدهد. بعدها و به‌مرور با پی بردن به کاربرد پزشکی و توان‌بخشی این وسیله وارد صنعت پزشکی و توان‌بخشی شد و جالب است بدانید تاکنون فقط سه کشور آمریکا ژاپن و رژیم صهیونیستی فن‌آوری طراحی و ساخت این محصول را داشتند و حال ایران چهارمین کشور دارای این فن‌آوری در دنیاست.

military Robotic Exoskeleton اکسوپد

اکسوپد چگونه کار می‌کند؟

اکسوپد یک ربات اسکلت بیرونی پایین‌تنه است که قادر است وزن بیمار را تحمل کرده و به زمین انتقال دهد. این ربات بر روی لباس‌های کاربر پوشیده می‌شود. اکسوپد از چهار موتور الکتریکی پر‌قدرت در مفاصل لگن و زانو بهره می‌برد که قادرند پاهای بیمار را با الگوهای حرکتی گوناگون و سرعت‌های مختلف حرکت دهند. بدین ترتیب کاربر قادر است بدون نیاز به‌صرف انرژی چندانی به کمک اکسوپد راه برود.

اکسوپد اکسوپد

چه کسانی می‌توانند از اکسوپد استفاده کنند؟

افرادی که دچار فلج پایین‌تنه (paraplegia) هستند و همچنین افراد دچار ضعف عضلانی و یا اختلال حرکتی در ناحیه پایین‌تنه می‌توانند از ربات اسکلت بیرونی اکسوپد استفاده کنند. برای استفاده از دستگاه لازم است کاربر توانایی کافی در کنترل بدن خود به کمک دست‌هایش را داشته باشد. البته افراد معلول باید چند شرط را برای استفاده از دستگاه دارا باشند که مهم‌ترین آنها به شرح زیر است:

  • وزن کمتر از ۹۵ کیلوگرم
  • قد بین ۱۵۰ تا ۱۹۰ سانتی‌متر
  • انحنای غیر‌طبیعی اندام تحتانی نداشته باشد
  • دچار پوکی استخوان نباشد
  • آتروفی شدید و اسپاسم شدید عضلانی نداشته باشد

در کل قبل از استفاده از این وسیله بهتر است با کارشناس فیزیوتراپی یا پزشک متخصص توان‌بخشی فرد مشورت شود.

exoped-2 اکسوپد

نسخه تجاری چه زمانی حاضر میشود؟

در‌واقع اکسوپد و نمونه‌های مشابه خارجی در دو نسخه تولید میشوند، نسخه کلینیکی که در درمانگاه یا کلینیک جهت آموزش و کاردرمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای تجهیزات جانبی مانند میله‌های پارال است، این نمونه از دستگاه هم‌اکنون تولید‌شده و در حال استفاده است که طرز کارکرد آن را میتوانید در ویدئو زیر ملاحظه فرمایید.

 

 

اما نمونه شخصی این دستگاه طبق اعلام مسئولین شرکت پداسیس  تا آخر امسال عرضه می‌شود، که در آن فرد با کمک عصا میتواند از دستگاه استفاده کند، البته نکته قابل‌ذکر این است که کاربر وزن بدن خود را با دست‌هایش تحمل نمی‌کند بلکه ربات وزن فرد را تحمل کرده و کارکرد دست‌ها تنها برای ایجاد تعادل بدن و حرکت صحیح است. ضمنا جهت اطلاع و رفع برخی شبهات بد نیست بدانید در نمونه‌های مشابه خارجی ربات اسکلت بیرونی هم فرد معلول نیاز به استفاده از عصا در نسخه شخصی دارد.

راه رفتن دوباره به کمک اکسوپد چقدر خرج برمیدارد؟

طیق اعلام شرکت نسخه کلینیکی این دستگاه ۹۵ میلیون تومان قیمت دارد که البته کمتر از یک سوم قیمت مشابه خرجی است، اما قیمت بالایی است، هر چند طبق اعلام شرکت در نسخه شخصی قیمت حدود ۱۰-۱۵ درصد ارزان‌تر خواهد بود اما باز‌هم به نظر می‌رسد قیمت نهایی بالای ۸۰ میلیون تومان را برای این دستگاه شاهد خواهیم بود، ناگفته پیداست که تهیه دستگاهی با این قیمت برای اکثریت معلولین و خانواده‌های آنها بسیار بالا خواهد بود، اما به نظر شما راه رفتن دوباره روی پای خودتان چقدر می‌ارزد و احساس دوباره حس راه رفتن چقدر ارزش دارد؟

درباره محمد محسنی

به‌عنوان یک معلول که از تکنولوژی بهره فراوانی برده، عاشق تکنولوژی و فن‌آوری های نو هستم. اگر از این زاویه نگاه کنیم که فن‌آوری به سمت کاهش و حذف هرچه بیشتر محدودیت‌های بشری پیش می رود، از این منظر می‌توان گفت اهمیت فن‌آوری های روز برای ما معلولین دوچندان خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code