جمعه , ۲۹ دی ۱۳۹۶
صفحه اصلی / فن آوری / معلولیت در آینده میتواند یک مزیت باشد – به بهانه پارالمپیک ریو
Chitah-paralymic

معلولیت در آینده میتواند یک مزیت باشد – به بهانه پارالمپیک ریو

در آستانه آغاز پارالمپیک ریو هستیم و البته ضمن آرزوی موفقیت برای ورزشکاران عزیزمان، بهانه‌ای شد تا نگاهی بیاندازیم به فن‌آوری که چند دوره است حال و هوای پارالمپیک را تغییر داده. چرا که شاید در آستانه تغییرات شگرفی در کمرنگ شدن معلولیت افراد باشیم.

آغاز ماجرا

سر‌و‌صدا‌ها از آتن یونان شروع شد جایی که اسکار پیستوریوس دونده آفریقای جنوبی با پای مصنوعی عحیب و غریبش در دو صد متر کلاس T44 ظاهر شد و با رکوردی فوق‌العاده مدال طلای المپیک را از آن خود کرد اما این تازه آغاز راه وجاه طلبی های او بود، چرا که اعلام کرد هدف او شرکت در مسابقات المپیک ۲۰۰۸ پکن است و اتفاقا موفق هم شد و رکورد ورودی المپیک ۲۰۰۸ را بدست آورد اما…

و معلولیت Oscar Pistorius معلولیت
Oscar Pistorius

پس از کسب این رکورد سوالاتی مطرح شد که دادگاه ورزش را به واکنش واداشت، خلاصه شبهات و انتفادات این بود، پای مصنوعی چیتا مدل ۳ اسکار پیستوریوس علیرغم معلولیت به نسبت پای معمولی به او برتری میدهد، این جنجال‌ها و هراس از ورود تکنولوژی به ورزش موجب شد که در ژوئن ۲۰۰۷ فدراسیون جهانی دو و میدانی ممنوعیتی را برای مسابقه با «هر وسیله ساخته شده که در آن فنر، چرخ یا هر عنصری که برای کاربر آن امتیازی دربرابر ورزشکاران دیگر ایجاد کند.» و سپس در مسابقه‌ای در دو ۴۰۰ متر با تحلیل نحوه دویدن وی مشحص شذ او ۲۰۰ متر پایانی را بیش از ۱٫۵ ثانیه سریعتر از ۲۰۰ متر ابتدایی دویده است، در حالی‌که دوندگان ۴۰۰ متر ۲۰۰ متر پایانی را به طور میانگین ۲ ثانیه کندتر از ۲۰۰ متر آغازین مسابقه می‌دوند، و در نهایت مجوز شرکت وی در المپیک ۲۰۰۸ (و نه پارالمپیک) لغو شد.

Chitah معلولیت
Chitah

منصفانه یا غیر منصفانه

هز چند پیستوریوس اعلام کرد «اگر آن‌ها (فدراسیون جهانی) ثابت کنند که من از امتیاز غیرمنصفانه‌ای سود می‌برم، دویدن را کنار خواهم گذاشت. من نمی‌خواهم در سطح اول مسابقه دهم، درحالی که می‌دانم از امتیاز ناعادلانه‌ای برخوردارم.» و با شکایت به دادگاه عالی فرجام خواست  که دادگاه هم به نفع وی رای داد اما باتوجه به زمان کم باقی‌مانده تا المپیک ۲۰۰۸ پکن وی عملا نتوانست در المپیک حاضر شود و تنها در پارالمپیک شرکت کرد و با شکستن رکورد قهرمان بلا منازع شد، اما در المپیک لندن شرایط تغییر کرد. و اتفاقاتی افتاد که این‌بار همین دونده از مزیت پای پیشرفته‌تر رقیبش شکایت کرد و گفت که از دید او تیغه‌های بلندتر پاهای مصنوعی رقیبش، با افزایش طول گام‌های او به وی یک برتری غیر عادلانه در مسابقات می‌دهد. (عحب اوضاعی شد )

 

Chitah-paralymic معلولیت
Chitah-paralymic

(فینال پارالمپیک لندن و استفاده سه نفر برتر از پاهای مصنوعی پبشرفته)

عاقبت کار

سرانجام ورود این موج تکنولوژی چندان مشخص یست، شای روزی فرا برسد که استفاده از بسیاری فن آوری ها مانند استفاده از داروهای نیرو زا ممنوعه اعلام شوند اما تا ن زمان در پارالمپیک ریو میتوانیم از دیدن آخرین فن‌آوری‌های عرصه تجهیزات توانبخشی لذت ببریم، هر چند که آخر و عاقبت آقای پیستوریوس بخیر نشد.

سخن پایانی

پیشرفت تکنولوژی همه عرصه ها رو درنوردیده، و اکنون پروتز ها و تجهیزات توانبخشی نیز روز به روز پیشرفته تر شده اند آیا میتواند چنان عرصه معلولیت را در نوردد که معلویت امتیاز به حساب بیاید و فرد معلول با ابزار ها و فن آوری های موجود تواناتر از فرد سالم باشد؟

درباره محمد محسنی

به‌عنوان یک معلول که از تکنولوژی بهره فراوانی برده، عاشق تکنولوژی و فن‌آوری های نو هستم. اگر از این زاویه نگاه کنیم که فن‌آوری به سمت کاهش و حذف هرچه بیشتر محدودیت‌های بشری پیش می رود، از این منظر می‌توان گفت اهمیت فن‌آوری های روز برای ما معلولین دوچندان خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code